top of page
  • Pole and More

Regeneracja? Krioterapia!

Każdy kto intensywnie uprawia sport wie jak bardzo ważnym elementem dla dalszego rozwoju jest regeneracja. Dbając o wasze przemęczone treningami ciała (zwłaszcza w okresie przygotowań do zawodów) nawiązaliśmy współpracę z pierwszym w polsce Cryobyoutique DNA CLINICS.


Na świecie cieszą się sporą popularnością, w Polsce są na razie traktowane “z przymrużeniem oka”. Odbywające się w kriokomorze krioterapia i kriostymulacja, bo o nich mowa to zabiegi wykorzystywane zarówno w placówkach medycznych, jak i gabinetach kosmetologicznych. Wiele osób stosuje je w celu poprawy swojego zdrowia czy też ujędrnienia skóry. Czym w ogóle są krioterapia i kriostymulacja i jak działają?


Co to jest krioterapia?

Najprościej mówiąc, jest to zabieg wykorzystujący niską temperaturę do schłodzenia powierzchni ciała. Wprowadzenie organizmu w taki stan powoduje, że po pewnym czasie znacznie szybciej zaczyna krążyć krew w układzie krwionośnym. Z tego względu zabieg ten w swoim założeniu wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu, gdyż chroni się przed zamarznięciem, poszerzając naczynia krwionośne. “Wyłącza” lub spowalnia również najmniej przydatne procesy panujące w ciele, dzięki temu zachowuje potrzebną energię.

Krioterapia oraz jej szczególny rodzaj, czyli kriostymulacja składają się z dwóch etapów. Pierwszy etap obejmuje wcześniej przytoczone schładzanie organizmu, przez co naczynia krwionośne się kurczą. Drugi zaś, jest etapem ożywczym, który powoduje, że zaczynają się one znacznie rozszerzać, a wszystkie procesy wcześniej spowolnione, przyspieszają. Miejscem do wykonywania tych dwóch zabiegów jest kriokomora. Jest to specjalna komora, w której na ciało oddziałuje bardzo niska temperatura, dzięki czemu zabieg bez żadnych zakłóceń i komplikacji może się odbywać.


Krioterapia dla sportowców.


Krioterapia całego ciała jest coraz częściej stosowana przez sportowców jako metoda walki z urazami narządów ruchu lub jako element regeneracji. Zabieg kriostymulacji trzykrotnie zwiększa intensywność i wydłuża czas prowadzenia ćwiczeń, lepsze uzyskanie rezultatów rehabilitacji. W czasie stosowania kriostymulacji ogólnoustrojowej następuje zwiększenie elastyczności włókien kolagenowych.
Jak to działa?

Główną pożądaną reakcją na ogólnoustrojowe działanie temperatur kriogenicznych (poniżej -100°C), jest wywołanie reakcji przekrwiennej o charakterze bodźcowo-stymulacyjnym. Ekspozy- cja na niską temperaturę od 1 do 3 min nie prowadzi do spadku temperatury skóry. Skurcz naczyń krwionośnych podskórnych osiąga maksimum przy temperaturze skóry 31°C, powoduje to redystrybucję krwi do naczyń głębiej położonych. Podczas gdy temperatura skóry osiągnie 18°C, następuje faza rozkurczu naczyń krwionośnych podskórnych. Ten naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych nazywa się falą Lewisa, a za granicą opisywany jest„hunting reaction”. Zastosowanie niższej temperatury medium chłodzącego (pary ciekłego azotu) powoduje, że pierwsza faza, objawiająca się skurczem naczyń, powodująca niedokrwienie tkanek, pojawi się wcześniej i będzie silniejsza. W ten sposób można zmniejszyć skutki urazu, zmniejszyć szybkość procesów metabolicznych (bardzo pomocne w procesie fizykoterapii zapalenia stawów), a dzięki niedotlenieniu tkanek zmniejszy odczuwanie bólu. W fazie rozkurczowej zabiegu, związanym z przekrwieniem czynnym, zwiększają się procesy metaboliczne i zmniejsza się napięcie mięśni.


Zjawiska fizjologiczne w organizmie człowieka, które zachodzą po zastosowaniu kriostymulacji to przede wszystkim:

  • efekt przeciwbólowy – związany z wpływem niskim temperatur na układu nerwowy,

  • hormonalny – wzrost wydzielania beta-endorfin,

  • odpornościowy,

  • nerwowo-mięśniowy,

  • przeciwobrzękowy,

  • krążeniowy.


Pole and More + DNA Clinics

Wraz z naszymi przyjaciółmi z DNA Clinics - przygotowaliśmy dla naszych stałych kursantów 10% rabatu (po okazaniu ważnego karnetu "+" które są dostępne od marca - informacja w cenniku) na usługi w Luxury Cryobyoutique w Elektrowni Powiśle!


Dodatkowo - pierwsze 10 osób, które zakupią karnet "24 wejścia+" czeka bon o wartości 300pln do wykorzystania w DNA Clinics!


How cool is that?


Korzystajcie bo naprawdę warto!#poleandmoreteam

319 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page